späť na zoznam
Noc literatúry v Modre

22. 9. 2021

STR

Noc literatúry v Modre

Miesto:Kultúrny dom Modra, blízke okolie

Čas:18:30 - 22:00

NOC LITERATÚRY v Modre.
Súčasní autori na netradičných miestach v podaní známych osobností: to je séria verejných čítaní s názvom NOC LITERATÚRY. Noc literatúry sa bude tento rok odohrávať vo verejných budovách.
Srdečne vás pozývame na tradičnú literárnu prechádzku po malebnej Modre. Pripravili sme pre vás 5 miest, päť čítajúcich, päť kníh prezentujúcich európsku literatúru.

Termín: 22. 9. 2021 - 18:30 h – 22:00 h
18:30 h - Otvorenie - Kultúrne centrum Modra/Klub za oponou, Sokolská 8
19:00 h – 21:15 h - Čítanie na všetkých miestach A,B,C,D,E
21:30 h - Vyhodnotenie, žrebovanie cien, koncert Niny Rosa, záver podujatia/Kultúrne centrum Modra, Klub za oponou

A
Titul: Stanisław Lem – Solaris, Poľsko, Ikar 2021
Číta:  Nina Rosa
Miesto: Klub za oponou, Kultúrne centrum Modra, Sokolská 8

V meste Modra ako aj v jeho blízkom okolí je bohatý hudobný život. Preto sme sa rozhodli vytvoriť nový hudobný klub s názvom Klub za oponou. Vznikol tento rok na pôde Kultúrneho centra Modra. Je súčasťou Veľkej sály kultúrneho domu, ale zároveň ukrytý za veľkou oponou.

Príbeh sa odohráva na vzdialenej planéte Solaris, osídlenej živým oceánom, ktorý prejavuje inteligenciu odlišnú od všetkého, čo ľudia poznajú. Pokusy o nadviazanie kontaktu sa nielen nedaria, ale spôsobujú nečakané efekty. Oceán totiž dokáže zhmotniť najskrytejšie ľudské myšlienky či vytvoriť kópie dávno mŕtvych, čo vedie k duševnému rozvratu pracovníkov, ktorí sa výskumom oceánu zapodievajú.

B
Titul: Anna Szabó T. – Pokus – Omyl, Maďarsko, Zelený kocúr, s.r.o. 2020
Číta: Ľubomíra Miháliková
Miesto: Mestská knižnica, Kultúrne centrum Modra, Sokolská 8

Poviedky maďarskej autorky pochádzajúcej z Rumunska sú zaplnené rôznorodými postavami zachytenými v zápase s každodennosťou a častokrát aj ťaživým osudom. Ľahký a presný štýl autorky je v kontraste so šokujúcimi momentkami z ich drsného života, divokých snov, zo strachov a frustrácií z nenaplnených túžob.

Mestská knižnica v Modre je súčasťou Kultúrneho centra Modra už od roku 1956. Skladá sa z troch miestností. V súčasnosti sú jej priestory – centrálna sála a detská čitáreň atraktívne zrekonštruované. Súčasťou knižnice je aj priestor krásnej záhrady vedľa kultúrneho domu, ktorý je využívaný ako letná čitáreň a oddychový priestor.

C
Titul: Kjersti A. Skomsvold - Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia, Nórsko,
Premedia 2012
Číta: Veronika Hajdúčiková    
Miesto: Múzeum slovenskej keramickej plastiky, Kukučínova 15                            

Dôchodkyňa Mathea zaháňa osamelosť nielen absurdnými výpravami do okolia svojho domu, miestami morbídnymi spomienkami či podivnými známosťami s inými zúfalcami, ale napríklad aj neustálym rýmovaním, ktoré jej prináša pokoj. Tragikomický debut mladej nórskej autorky, preložený krátko po vydaní do štrnástich jazykov, rozpráva o starej žene, ktorá sa posledné roky svojho života pokúša žiť naplno.

Múzeum slovenskej keramickej plastiky v Modre predstavuje trvalý priestor na prezentáciu jedinečnej remeselnej tradície Slovenska. Nachádza sa v malebnom uzatvorenom zákutí v tesnej blízkosti hradieb mestského opevnenia zo 17. storočia a dvorovou častou je spojený so severnou baštou, v ktorej je umiestnená Galéria Ignáca Bizmayera.

D
Titul: Alena Sabuchová: Šeptuchy, Slovensko, Artforum 2019
Číta: Miroslava Kiššoňová
Miesto: Miestnosť na premietanie, Kino Mier Modra, Kalinčiakova 4

Román inšpirovaný tajomným regiónom Podlasia, kde podobne ako v Karpatoch bohyne liečia nalomené zdravie, ale aj srdcia liečiteľky-šeptuchy. Svetom Podlasia čitateľa sprevádza príbeh dvoch dospievajúcich dievčat, ktoré na ceste k dospelosti prestupujú hranice tradícií, viery, chudoby a modernosti.

O novostavbe samostatnej budovy kina v Modre, na aktuálnom mieste, sa začalo hovoriť ešte v roku 1954 a to s kapacitou 350 miest. Dokladuje nám to projekt Československého štátneho filmu – Filmprojekt Praha. Terajšia podoba kina je podľa upraveného projektu z roku 1957. Kino začalo svoju prevádzku v roku 1960.

E
Titul: Edgar Keret: Porucha na kraji galaxie, Izrael, Artforum 2021
Číta: Dado Nagy
Miesto: Futbalový štadión FC Slovan Modra, Kalinčiakova 6

Jeden z najobľúbenejších autorov súčasnej literatúry je oceňovaný pre svoj nevšedný, ironický, no popritom humanistický pohľad na svet. Pozerá sa naň pozorne, z nezvyčajných uhlov, s hlbokou múdrosťou a smútkom ukrytými pod pokrievkou veselosti. Vo svojej najnovšej zbierke poviedok (štvrtou v slovenskom preklade) Keret čitateľom servíruje svoje obľúbené témy prešpikované svojským sarkastickým humorom.

Vznik futbalového oddielu ako najstaršieho športového klubu v Modre sa datuje na rok 1926. Založili ho staviteľ Jozef Horák a učiteľ Jozef Kopa. Futbal sa hrával na okraji Modry v miestach pôvodného bitúnku. Súčasný štadión vznikol v druhej polovici 60. – tych rokov. Členovia futbalového oddielu s pomocou mesta ho vybudovali za kinom MIER a slúži dodnes. Má krásny výhľad na modranský chotár s vinicami. V súčasnosti hrá najvyššiu súťaž kategória žiakov – II. ligu.

Pri organizácii podujatia zohľadňujeme všetky aktuálne platné opatrenia súvisiace so zamedzením šírenia ochorenia Covid-19. Kapacita podujatia bude obmedzená.
Podujatie NOC LITERATÚRY z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.