späť na zoznam
Sloboda - 30 rokov Nežnej revolúcie

18. 11. 2019

PON

Sloboda - 30 rokov Nežnej revolúcie

Miesto:foyer Kina Mier Modra

Čas:18. - 24.11.

Čo pre vás znamená sloboda a ako ju vnímate s odstupom času? Túto otázku položil mladý študent fotografie Samuel Gregor Dzurek ôsmim osobnostiam Novembra ´89. Počas ich odpovedí zachytával ich tváre. Vznikla tak séria portrétov, ktorá bude vystavená vo foyeri Kina Mier ako súčasť festivalu 89-Ty. Autor je študentom 4. ročníka na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. Žije a pochádza z Modry a svojou prácou sa na túto dôležitú otázku aj on sám snažil nájsť odpoveď:

"Mám pocit že som neslobodu nikdy nezažil. Práve preto som sa rozhodol že svoju prácu zameriam na to, aby som zistil aké to bolo žiť v neslobode. Uvedomil si som že sa nemôžem úplne objektívne vyjadriť k slobode ak som nezažil neslobodu. Vo svojej práci som sa zameral na to, čo sloboda znamená pre ľudí, ktorí za ňu bojovali v novembri 89. Zaujímalo ma prečo tak konali, ako vnímali slobodu pred 30-40 rokmi a ako ju vnímajú dnes. Pri týchto stretnutiach som fotografoval portréty Zuzany Mistríkovej, Fedora Gála, Ladislava Snopka, Jána Budaja, Michala Kaščáka, Rudolfa Sikoru, Petra Zajaca a Františka Mikloška na nimi zvolených autentických miestach. Chcel som ich zachytiť v ich súčastnom prirodzenom prostredí. Z každého stretnutia som nahrával zvukový záznam z ktorého som neskôr prepisoval myšlienky, ktoré sú podľa mňa dôležité. Dúfam že moja práca pomôže najmä mladým ľuďom ako som ja, ktorý nezažili život v neslobode uvedomiť si aká je sloboda nesmierne dôležitá a vzácna". 

 Výstava bude sprístupnená verejnosti vo foyer Kina Mier Modra od 18. do 24.11. v časoch premietania Kina a konania akcií!

Výstava je súčasťou projektu 89-Ty