späť na zoznam
Huncokárske slávnosti

19. 7. 2019

PIA

Huncokárske slávnosti

Miesto:Penziónu Huncokár v Modre – Piesku

Čas:16:30

Predposledný júlový víkend si  v miestnej časti Modry - Piesok pripomenú históriu Huncokárov – horských ľudí, ktorí žili v tamojších lesoch od polovice 18. storočia. Prichádzali do riedko osídlených oblastí z nemecky hovoriacich krajín. Žili izolovane od domáceho obyvateľstva v prenajatých drevorubačských domoch.

Miestne obyvateľstvo ich nazývalo Huncokári, z nemeckého Holzhacker – drevorubač. Prichádzali z oblasti Dolného Rakúska a Štajerska v nieľkokých vlnách. Najpočetnejšia skupina sa usadila v Modre-Piesku a práve tu mesto Modra v spolupráci s občianskym združením Huncokári na Piesku pripravilo Huncokárske slávnosti. “Radi by sme pozvali návštevníkov na otvorenie zaujímavej výstavy o Huncokároch v areáli mestskej vily  v lokalite Piesok a na prednášky etnologičky Kataríny Slobodovej Novákovej spojené s worshopmi. Je to jedinečná príležitosť ako spoznať spôsob života týchto horských ľudí, ich zvyky a tradície,” hovorí primátor Modry Juraj Petrakovič.

Huncokári  sa venovali práci v lese a prírodu mali v úcte. V rámci Huncokárskych slávností sa hostia môžu so sprievodkyňou Martinou Kľúčikovou vydať “Po stopách horských ľudí,” na komentovanú turistickú vychádzku do miestnych lesov. Na svoje si prídu milovníci country, rocku aj ľudovej muziky. V prvý deň slávností vystúpi v penzióne Huncokár country skupina Unisong, v sobotu zahrajú country Belasí a kapela Stará škola preladí na rock. Ľudovú hudbu budú reprezentovať dychová hudba Šenkvičanka a skupina Nálada. Pre rodiny s deťmi je pripravený workshop s Edudramou, geohry aj letné kino.

Podujatie pripravilo mesto Modra v spolupráci s občianskym združením Huncokári na Piesku.

NemoNet – Sieť integratívneho kvalitatívneho turizmu v regióne Neziderské jazero – Modra.

Projekt NemoNet, spolupráca obcí Purbach/AT, mesta Modra/SK a obce Jois/AT, je podporovaný v programe financovania EÚ Interreg Slovakia-Austria. Medzi strategických partnerov patrí obec Illmitz, Burgenlandský cestovný ruch, Múzeum kultúry Karpatských Nemcov v Bratislave a Múzeum ľudovej kultúry vo Viedni.

miesto: areál Penziónu Huncokár v Modre – Piesku

organizátori: Penzión Huncokár, O.Z. Huncokári na Piesku a Modranský turistický spolok, Mesto Modra