späť na zoznam
Gitarový koncert

28. 7. 2019

NED

Gitarový koncert

Miesto:Nemecký evanjelický kostol

Čas:19:00

Letný gitarový koncert 

Radosław Wieczorek, klasická gitara 
& Quartetto Nero
Agata Habera - historické husle
Paulina Woś - historické husle
Anna Wieczorek - historická viola
Katarzyna Cichoń - historické violončelo

miesto: Nemecký evanjelický kostol                               
organizátor: KC Modra, ECAV Modra
vstupné je dobrovoľné

o interpretoch: 

Radosław Wieczorek (1996) pochádza z rodiny s hudobnými tradíciami. Na gitare začal hrať v útlom detstve u svojho otca. Radosław je v súčasnosti študentom Hudobnej Akadémie v Krakove u prof. dr hab. Janusza Sochackeho, vzdeláva sa v rámci programu Erasmus v Inštitúte Superiore di Studi Musicali "O. Vecchi - A. Tonelli" v talianskej Modene u Andrei Dieci. Do teraz získal 29 cien na národných a medzinárodných gitarových súťažiach ako napr.:
- II. miesto na Medzinárodnej súťaži "Cithara Ignea" v Zorách (Poľsko, 2014)
- I. miesto v VI. kategórii a titul Laureáta 5 a 6 kategórii v súťaži Mladí gitaristi 2017 v Dolnom Kubíne
- I. miesto na Medzinárodnej súťaži in Rotary International Competition Madrid Velázquez (2019)Koncertoval v Poľsku, na Slovensku, v Česku, v Maďarsku, v Rakúsku, vo Švajčiarsku, v Srbsku, v Grécku, v Taliansku, v Španielsku a vo Veľkej Británie v sólovej a komornej hre. Od roku 2013 je členom Sliezskeho Gitarového Okteta. Spolupracuje so sláčikovým kvartetom Quartetto Nero. Koncertuje taktiež v gitarovom triu s rodičmi Katarínou a Franciszkom Wieczorek.
Uviedol premiéry skladieb viacerých autorov (Jerzy Bauer, Krzysztof Grzeszczak, Keiko Fujiie, Maciej Jabłoński, Dariusz Janus, Michał Lazar).
V rokoch 2013/2014 a 2014/2015 bol prijatý na mimoriadne štúdium "Mladá Hudobná Akadémia" Hudobnej akadémie v Katowicach u Wandy Palacz a Marcina Dyllu. V rokoch 2015/2016 a 2018/2019 študoval v Segovia Guitar Academy v Pordenone (Taliansko) u Paolo Pegoraro a Adriano del Sal. Zúčastnil sa majstrovských kurzoch Accademia Chigiana v Sienie v triede prof. Oscara Ghiglii. Vzdelával sa na majstrovských kurzoch u Carlo Marchione, Andrea Dieci, Paul Galbraith, Thomas Kirchoff, Laura Young, Margarita Escarpa, Jeremy Jouve, Gabriel Bianco, Judicaël Perroy, Łukasz Kuropaczewski, Tomasz Zawierucha, Petr Saidl, Hubert Käppel, Thomas Müller-Pering, David Russel.
Obdržal štipendium CEA a štipendium Ministra kultúry a národného dedičstva Poľskej republiky, bol podporovaný štátnym fondom pre výnimočne talentované detí a mládež (Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci).

*

QUARTETTO NERO je mladé a energické sláčikové kvarteto, ktoré svojmu výnimočnému zneniu vďačí hre na originálnych historických nástrojoch (alebo kópiách nástrojov), s použitím črevových strún a špeciálnych sláčikov charakteristických pre hudobný štýl z rôznych období. Dôsledkom čoho skupina výrazne vyniká z pomedzi iných telies tohto druhu nielen v poľskom, ale aj v zahraničnom hudobnom prostredí. Kvarteto vyhľadáva autentické znenia hudby v obdobiach baroka, klasicizmus a skorého romantizmus, pri zachovaní nielen správneho inštrumentárium, ale aj prostredníctvom interpretácie v súlade s historickou interpretačnou praxou. Na výnimočnom mieste v repertoári kvarteta sa nachádza poľská hudba z toho obdobia, v súčasnosti zriedkavo uvádzaná. Cieľom skupiny je tiež priblížiť publiku historický vývin sláčikového kvarteta ako druhu komornej formácie všeobecne.

Quartetto Nero je laureát I. miesta a držiteľom Špeciálnej ceny na súťaži "II Komorné Fórum Starej Hudby" v Poznani v Poľsku (2016) a finalista medzinárodnej súťaže komorných skupín historickej hudby "XVIII. Biagio-Marini Wettbewerb" v Neuburgu v Nemecku (2017). V roku 2019 kvarteto získalo štipendium z programu "Mladé Poľsko" za výnimočné umelecké úspechy. Skupina aktívne hráva v Poľsku i v zahraničí. V októbri 2017 sa uskutočnilo prvé koncertné turné kvarteta vo Veľkej Británii. Skupina vystupovala aj medzi inými počas Kraków Bach Festiwal (Poľsko, 2017), Medzinárodného Gitarového Festivalu v Modre (Slovensko, 2017), Medzinárodného Festivalu Starej Hudby ECOS ako skupina-rezident (Španielsko, 2018) a počas koncertnej série Fringe v rámci Medzinárodného Festivalu Starej Hudby v Utrechte (Holandsko, 2018). V roku 2019 Quartetto Nero nadviazalo spoluprácu s festivalom starej hudby Misteria Paschalia (Poľsko), na ktorom predviedlo koncert-prológ do festivalu, ale aj sériu koncertov "Misteria Paschalia in turné", ktoré sa odohrali počas festivalov Kromer Biecz Festiwal a Festival "Musica Poetica".

Názov skupiny je odvodený od rôznorodej symboliky čiernej farby. Čierna sa spája s dobrým vkusom a eleganciou, ktorá sa vyznačuje luxusom, sofistikovanosťou a eleganciou. Je to zároveň farba modernosti a tradície, ktorá často spája mnoho opačných významov. V európskej kultúre označuje smútok; v japonskej symbolizuje ušľachtilosť, vek a skúsenosť. V Číne je to farba šťastia, a v kultúre starovekého Egyptu a Indiánov je farbou života. V umení a v každodennom živote je čierna často používaná na zdôraznenie atmosféry tajomstva, vážnosti, drámy a formality. Napriek svojmu expresívnemu charakteru, dokonale harmonizuje s takmer každou farbou.
https://www.youtube.com/watch?v=F496VuocVNc&feature=youtu.be

*