späť na zoznam
Feliber poetry 2019

25. 5. 2019

SOB

Feliber poetry 2019

Miesto:Pezinok/Modra

Mestá Pezinok a Modra budú aj tento rok plné hodnotnej poézie. Tretí ročník medzinárodného festivalu FELIBER POETRY sa uskutoční od 24. do 26. mája 2019 a okrem poézie prinesie aj multižánrový program a množstvo sprievodných podujatí.

Nápad zorganizovať medzinárodný festival poézie FELIBER POETRY vznikol v Malokarpatskej knižnici v Pezinku. Jeho obsah však reflektuje umelecké zázemie miest Pezinka i Modry, ich históriu, tradície a genia loci. Autorka konceptu a známa slovenská spisovateľka Veronika Šikulová vysvetľuje: „Festivalom by sme si radi pripomenuli svet poézie a tvorbu básnikov nielen predchádzajúcich generácií, ale aj tej súčasnej. Vychádzame zo snahy oživiť niektoré miesta a ich literárnu pamäť, chceme ukázať spoločné črty i kultúrnu rozdielnosť básnikov žijúcich v strednej Európe, predstaviť náš región v inej podobe a priniesť poéziu v novej, ale aj klasickej podobe.”

Tento rok bude festival venovaný básnickej skupine Osamelí bežci!

Hlavní organizátori festivalu, Malokarpatská knižnica v Pezinku, Kultúrne centrum Modra a Literárne a informačné centrum sľubujú festivalové dni naplnené čítaním a interpretáciou poézie, diskusiami, workshopmi a ďalšími druhmi umenia. Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.

Hlavný festivalový program:
PIATOK / 24. 5. / Pezinok
Schaubmarov mlyn (SNG)
14.00 – 16.00 Ilustrácia básne (workshop s výtvarníkom Jánom Vajsábelom)
16.00 – 17.00 OTVORENIE FESTIVALU (Rudolf Sikora - performance)
17.00 – 17.30 Komentovaná prehliadka výstavy DO DIVOČINY
17.30 – 21.00 POPOLUDNIE NABITÉ POÉZIOU (autorské čítania a diskusie s autormi)
Hostia: Ivan Štrpka, Peter Repka, Ján Strasser, Ján Gavura, James Sutherland Smith, Ivica Ruttkayová, Michal Habaj, Gábor Lanczkor (HU), Wanda Heinrichová (CZ)

21.00 – 21.30 Klepot mlyna vo veršoch Michala Habaja

SOBOTA / 25. 5. / MODRA

Múzeum slovenskej keramickej plastiky v Modre
10.00 – 12.00 „Hore Modru maluvaná dlážka
neformálne stretnutie s hosťami festivalu, básne z keramiky číta Ľubo Dobrovoda, spev - Veronika Čambalová

Komunitná záhrada ( Štúrova ul. 59)
15:00 – 16:30 Lampičky na konci sveta (Literárno-výtvarný workshop spisovateľky Moniky Kompaníkovej)
17.00 – 20.30 POPOLUDNIE NABITÉ POÉZIOU (autorské čítania a diskusie s autormi)    
Hostia: Ivan Štrpka, Peter Repka, Ján Strasser, Veronika Dianišková, Ladislav Lipcsei, Michal Tallo, Gábor Lanczkor (HU), Wanda Heinrichová (CZ), Olga Stehlíková (CZ)
počas prestávok: Site-specific (life performance) MimoOs - najčerstvejší súčasný tanec na Slovensku!

21:00 – 22:00 TALENT TRANSPORT a Jakub Ursiny
Klavír, bicie a basa. Talent Transport na zimomriavky viac nepotrebujú. Kapelu tvorí trio Vladislav “Slnko” Šarišský, Filip Hittrich a Marián Slávka. Na špeciálnom koncerte v Modre s nimi vystúpi aj syn Deža Ursinyho Jakub.

NEDEĽA / 26. 5. /
Kino Mier Modra
19.30 – 20.30 Dežo Ursiny 70, dokumentárny film (Slovensko, 2018, 61min.)
Tvorba Deža Ursinyho je súčasť nášho národného kultúrneho dedičstva. Je jedným zo zakladateľov slovenskej modernej rockovej hudby. 4. októbra 2017 sa uskutočnil koncert k 70. nedožitým narodeninám Deža Ursinyho, ktorý zorganizoval jeho syn Jakub Ursiny. Dramaturgia koncertu bola postavená tak, aby v troch blokoch predstavila široký a reprezentatívny prierez tvorbou tohto výnimočného umelca.