späť na zoznam
Čítanie vám pristane

30. 4. 2019

UTO

Čítanie vám pristane

Miesto:Mestská knižnica

Čítanie vám pristane

Poďte sa stratiť medzi riadkami kníh, ktoré na vás čakajú v mestskej knižnici. Každú druhú stredu vám jeden z našich vzácnych hostí predstaví svoje obľúbené literárne dielo, ktoré v knižnici KC Modra samozrejme nájdete. Nechajte sa inšpirovať, príďte a čítajte! Naše otváracie hodiny nájdete TU.

Od Ľuby Lesnej, investigatívnej novinárky a spisovateľky prinášame hneď dve odporúčania. Prvé z pera Thomasa Manna - novelu Mario a kúzelník napísanú v temných hodinách európskej histórie pred vypuknutím 2. svetovej vojny. Druhé odporúčanie Ľ. Lesnej je tvorba ruskej poetky, prekladateľky a esejistky Mariny Cvetajevovej.
Mario a kúzelník - novela nemeckého spisovateľa Thomasa Manna je situovaná do malého talianskeho kúpeľného mestečka a na príbehu vystúpenia pochybného kúzelníka, ktorého kúzlom je hypnotickými postupmi získať si publikum a ovplyvniť ho, priam geniálne vystihuje atmosféru nástupu fašizmu. Na malej ploche Mann ukázal jeho obludnosť a predznamenal aj hrôzy, ktoré kvôli nacizmu a fašizmu budú nasledovať. Novela sa končí tým, že Mario sa vzbúri voči kúzelníkovi a zastrelí ho. Žiaľ, v skutočnosti to také jednoduché nebolo. Zahynuli milióny ľudí, kým sa fašizmu a nacizmus podarilo poraziť. Marina Cvetajevová, vynikajúca ruská poetka, patrí k autorom, ktorí sa stali slávni v dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia. Spájala niekoľko prúdov poetiky, vrcholiacej v dvadsiatych rokov - symbolizmus, vystriedal v jej tvorbe expresionizmus, akméizmus a futurizmus. Nezameniteľná je aj hudobnosť jej veršov. V jej živote sa odrážala tragika stalinizmu. Jedna z jej dcéra vo veku troch rokov zahynula od hladu, manžela popravili v tridsiatych rokoch, syn zomrel ako vojak počas druhej svetovej vojny a druhá dcéra prežila v gulagu vďaka vykonštruovanému procesu dlhých sedemnásť rokov. Samotná Cvetajevová spáchala samovraždu v roku 1941. Pochovaná je na neznámom mieste. Jej poézia ale fascinuje svojou hĺbkou a melodickosťou dodnes.
***

Eva Kenderessy, prekladateľka a redaktorka, odporúča čitateľom modranskej knižnice prečítať si s deťmi knihu Vianočné mystérium. Príprava na Vianoce v rodine môže vyzerať trochu inak, ako sme zvyknutí, keď si vezmeme na pomoc túto vynikajúcu knihu.
"Kniha Josteina Gaardera Vianočné mystérium je ako adventný kalendár. Jej stránky neobsahujú čokoládky, ale príbeh. Lepšie povedané príbehy: o súčasnom nórskom chlapcovi Joachimovi, ktorý si kúpil neobyčajný adventný kalendár a dennodenne si z neho číta príbeh o putovaní malého nórskeho dievčatka Elisabety do Betlehema. Elisabet však nejde len naprieč Európou, ale aj naspäť v čase. A necestuje sama, vedie ju ovečka, ktorej sa zunovalo drnčanie pokladní v nákupnom centre, a postupne sa k nej pripájajú rôzne biblické a nadprirodzené postavy - anjeli. (Oproti čokoládkam) neprchavý zážitok z tohto predvianočného čítania výnimočnou krásou umocňujú ilustrácie Vlada Krála. Ja za jej slovenské znenie vzdávam hold priateľovi a kolegovi Milanovi Žitnému, na ktorého budem počas tohto Adventu opäť s jeho prekladom v rukách už, žiaľ, len spomínať. Nezabudnite, kniha začína 1. decembrom a možno aj Vám pomôže objaviť najväčšiu zo všetkých právd - že nebeská nádhera sa poľahky šíri - najmä, ak sa na tom podieľame i my ľudia."
***

Richard "Soso" Molnár, majiteľ kníhkupectva v Pezinku a hudobník, odporúča siahnuť po krásnej knihe, ktorá je ilustrovaným životopisom hudobníka Davida Bowieho.
„Nie je životopis ako životopis. Tých o velikánovi, akým bol David Bowie, bolo popísaných veľmi veľa. Táto knižka je výnimočná v tom, že ju napísali dvaja z jeho najvernejších fanúšikov, ktorí zmiešali reálne okamihy Bowieho života s fantazijnými prvkami. Pristúpili teda k jeho príbehu prostredníctvom ich predstáv, o tom ako David Bowie myslel a cítil v rôznych okamihoch svojho života. Smelo by som ju zaradil do žánru magický realizmus. Publikácia je navyše plná krásnych, farebných ilustrácií, ktoré text brilantne dopĺňajú. Ak vás náhodou Bowie nezaujal ako umelec, po tejto knihe svoj názor určite prehodnotíte.“
***

Martin Žák, bábkoherec, zakladateľ Divadla Agapé, dramatoterapeut v Domove sociálnych služieb Merema v Modre odporúča čitateľom modranskej knižnice čítať Daniela Heviera a jeho tvorbu.
„Veľmi rád by som odporučil čitateľom môjho obľúbeného autora Daniela Heviera. Pamätám si, že som sa s jeho tvorbou prvýkrát stretol na VŠMU v druhom ročníku. Mali sme umelecký prednes. Vybral som si jeho zbierku básní Nočný predaj nádeje. Tam som bol nádherne oslovený tým, ako Hevier vníma život ako vníma vzťahy ako vníma celkovo priestor okolo nás. Uvedomil som si, že jeho slovo je veľmi kreatívne. Ako bábkoherec som netradičným spôsobom na umeleckom prednese jeho básne recitoval a zároveň som ich aj hral, takže vzniklo také divadlo poézie. Dostal som za to prvýkrát v živote za recitáciu áčko a bol som pochválený. Vtedy som si uvedomil, že Daniel Hevier a jeho tvorba mne osobne ako človeku sedí. Ponúka veľmi veľké množstvo fantázie. Keď si čítate jeho knihy tak vás to zoberie do nádherného jedinečného sveta. Či už jeho tvorba pre deti, pre mládež alebo pre dospelých je vždy podfarbená jeho špeciálnym rukopisom, ktorý je naozaj veľmi vzácny. Ja si veľmi vážim Daniela Heviera a odporúčam ho všetkým čitateľom.“
***

Zuzana Boďová, autorka detských kníh ,odporúča prečítať si Terryho Dearyho, britského spisovateľa, ktorý vtipným spôsobom podáva deťom príbehy z histórie.
Potešilo ma, že som v modranskej knižnici objavila Strašných Rimanov od Terryho Dearyho. Je to skvelý komiks, plný faktov, napísaný s obrovskou dávkou humoru. História je strašná a strašne ťažká, keď sa ju treba učiť, a dejepisár je vraj horší ako studený špenát, ako sa píše hneď v úvode. Jednoznačne odporúčam všetky knihy od tohto autora a som si istá, že deti zistia, aké sú dejiny zaujímavé. Môžu sa niečo naučiť a zároveň zasmiať a to je úžasná kombinácia.“
***

Veronika Šikulová , spisovateľka a novinárka odporúča čitateľom modranskej knižnice prečítať si román Sérotonín. "Francúzsky spisovateľ Michel Houllebecq je provokatér. Kniha Sérotonin na mňa urobila obrovský dojem aj ako konzumentku tohoto hormónu šťastia, aj ako na konzumentku literatúry. Je vynikajúco, ale naozaj vynikajúco preložená. Jej prekladateľka, Aňa Ostrihoňová, je vlastne dvornou prekladateľkou tohto autora. Rozprávačom románu Sérotonín je štyridsaťšesťročný poľnohospodársky inžinier Florent-Claude a jeho príbeh je o Francúzsku, ktoré dupe po svojich tradíciách, ničí svoje mestá a búriaci sa vidiek. Kniha je samozrejme nielen o Francúzsku, pokojne jej môžeme obliecť akúkoľvek košeľu s akoukoľvek národnou výšivkou. Je o nás, o globalizovanom svete, kde je akože všetko na dosah, no ľudia majú k sebe ďaleko, o vzťahoch... Čítala som ju cez prázdniny a odvtedy na ňu myslievam. Určite poštengruje aj vás, milí čitatelia, Modrania. V našej knižnici ju majú, čaká na vás!“
***

Milo Láber známy ako Whisky, frontman kapely Slobodná Európa, cestovateľ, fotograf, kameraman a režisér odporúča čitateľom modranskej knižnice knihu Donbas od Tomáša Forró, ktorá je reportážou z ukrajinského konfliktu. Je plná neuveriteľných, ale pravdivých príbehov, ktoré prežili a prežívajú ľudia na ukrajinskom Donbase spustošenom vojnou. „V poslednej dobe som mal silný zážitok z knihy Donbas, ktorú napísal Tomáš Forró. Autor prežil počas konfliktu veľa času na oboch stranách frontu ako reportér. Táto téma ma zaujímala už dávnejšie, keďže som navštívil Podnestersko a Gruzínsko podobne postihnuté ruskou agresiou. Kniha poskytuje šokujúco autentický pohľad na konflikt, ktorý reálne opisuje situáciu v oblasti objektívnym spôsobom.
***

Juraj Balogh, slovenský ilustrátor a grafický dizajnér, ktorý ilustroval množstvo úspešných detských kníh, odporúča čitateľom modranskej knižnice knihy od spisovateľky a maliarky Tove Jansson. Knihy o malých, trochu tajomných bytôstkach – muminoch. Autorka za svoju literárnu tvorbu pre deti dostala veľa medzinárodných ocenení – aj to najvyššie – Medailu Hansa Christiana Andersena. 
„Vybral som si konkrétne Čarodejný klobúk od Tove Jansson. Ale myslím tým všetky knihy Tove Jansson o muminoch, ktoré nás prenesú do čarovnej severskej krajiny. Sú to knihy, ktoré ma veľmi ovplyvnili ako dieťa. Zaujala ma ich hĺbka a jemne a veľmi citlivo vypracované charaktery postáv. Autorka písala jednotlivé postavy podľa psychologických pováh rôznych detí - postavy extrovertné, introvertné. Bol som introvertné dieťa s rozvinutou fantáziou a tiež som sa tam našiel, čo ma veľmi vtiahlo do príbehu. Môj najobľúbenejší je Čarovná zima, o tom, ako sa jeden z muminov nečakane zobudí zo zimného spánku a zažije veľa vecí, ktoré doteraz nepoznal napríklad fujavicu, praskanie ľadových krýh a jarné topenie snehu.“
***

Eva Oslíková, evanjelická farárka ECAV v Modre odporúča čitateľom modranskej knižnice prečítať si knihu od držiteľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič. Na trpezlivo zbieraných ľudských osudoch ukazuje, ako sa veľké dejiny dotýkajú tých najobyčajnejších ľudí.
„Kniha od Svetlany Alexejevič ma zaujala už len názvom, lebo mám pocit, že každá generácia v určitom zmysle žije časy ako z názorového a myšlienkového second handu. Ako keby sme na svete vyskúšali už všetko... ale napriek tomu nevieme nájsť cez žiadny politický systém spôsob, ktorý nám pomôže žiť. Neostáva nám však nič iné, ako to skúšať znova. Práve táto kniha je skvelo napísaným svedectvom o tom, ako sa v Rusku zmenou systému diala zmena človeka „ruského“ na človeka „sovietskeho“. Ako sa ľudia pod tlakom socializmu naučili, že najvyššou hodnotou je prežiť, a je jedno na úkor koho a za akú cenu. A keď prišla ďalšia zmena systému, očakávali, že sa zrazu zmení aj ich hodnotový systém a aj ich život. Avšak svedectvo, ktoré autorka cez životy a skúseností iných ponúka, hovorí o sklamaní z toho, že žiadny politický a hospodársky systém nevytvorí skutočnú slobodu a už vôbec nie schopnosť vidieť druhého človeka ako človeka. A keďže som presvedčená, že to, čo sa dialo v Sovietskom zväze sa ako odraz udialo do určitej miery aj u nás, je pre mňa kniha Svetlany Alexejevič veľmi inšpiratívna. Často v rozhovoroch počúvam podobné názory ľudí, ako zaznievajú z tejto knihy. Táto kniha nie je veľmi na letné čítanie, ale pomáha porozumieť, prečo a ako to s nami ľuďmi je. A že vedieť sa vyznať v tom, čo a ako si vybrať zo secon handu je užitočná zručnosť. Pre obliekanie aj pre život."
***

Lukáš Tandara, člen Bratislavského bábkového divadla, ktorý pracuje aj pre neziskovú organizáciu Osmijanko, n.o. Zároveň je profesionálnym zdravotným klaunom v o. z. Červený nos. Lukáš odporúča detským čitateľom modranskej knižnice prečítať si nestarnúce Osmijankove rozprávky Kristy Bendovej, ktoré pozná už niekoľko generácii v knižnej aj rozhlasovej podobe.
„Osmijankove rozprávky od Kristy Bendovej odporúčam preto, lebo si myslím, že to bola autorka, ktorá sama mala doma troch nezbedných chalanov a podľa toho tie rozprávky písala. Sú naozaj blízke deťom predovšetkým v tom ako pozerajú na svet a v humore. Humor je jeden s prvkov, ktoré sú dominantné. A tiež tam nechýba more fantázie.“

***

Lucia Korená, herečka Nového divadla Nitra, držiteľka prestížneho divadelného ocenenia DOSKY 2017 za najlepší ženský herecký výkon za úlohu Anny Frankovej v divadelnom predstavení Denník Anny Frankovej. Lucia odporúča čitateľom modranskej knižnice Gabriela Garcíu Márqueza, držiteľa Nobelovej ceny za literatúru.
„Prečo som si vybrala práve Gabriela Garcíu Márqueza? Vybrala som si konkrétne Lásku v čase cholery, ale myslím si, že prečítať si treba úplne všetky jeho knižky. Je to nádherná literatúra. Kto nečítal Márquéza, tak nemôže zomrieť. Jeho knihy sa mi pripomínajú v každodenných situáciách, pretože kopírujú život. Skrývajú múdrosť a talent od boha. Jednoducho spisovateľ, ktorého nemôžete vynechať.“
***

Chalani z Divadla ZkuFraVon – herci Andrej Šoltés a Miloš Kusenda odporúčajú čitateľom modranskej knižnice prečítať si knihu o Pinocchiovi a jeho dobrodružstvách. Keďže existuje množstvo spracovaní príbehov tejto rozprávkovej postavy, ich odporúčanie nás odkazuje práve na pôvodné dielo, ktoré vzniklo v roku 1881.
„Odporúčame prečítať si hlavne originál od Carla Collodiho, ktorý je naozaj hrubý. Príbehy o najznámejšej drevenej bábke, odporúčame pre rodičov aj deti. Pretože každý si tam nájde svoje. Dospelí inšpirácie ako sa majú správať k deťom a ako sa kedysi rodičia správali k deťom. Aj každé dieťa rozličného veku, pretože Pinocchio rastie, možno od troch rokov až po pätnásť rokov a zároveň s dobrodružstvami, ktoré zažíva zmúdrie a stáva sa ozajstným chlapcom.“
***

Laco Kerata scenárista, režisér, spisovateľ a herec, ktorý sa predovšetkým venuje dabingu odporúča čitateľom modranskej knižnice autora Daniela Majlinga.
„Čitateľom modranskej knižnice by som rád odporučil knihu Ruzká klazika od Daniela Majlinga. Je to taká príjemne absurdná knižka, kde sa človek nasmeje, ale nasmeje sa veľakrát aj na veľmi vážnych veciach. V knihe je niečo akoby nielen z ruskej histórie ale aj z našej histórie. Má takú zvláštnu patinu. Je to veľmi zaujímavá a na slovenské pomery nezvyčajná kniha.“
***

Agáta Petrakovičová Šikulová, historička, kurátorka SNM – Múzea slovenskej keramickej plastiky, autorka mnohých kníh zachytávajúcich modranskú históriu a jej osobnosti, odporúča čitateľom modranskej knižnice veselé a roztopašné príbehy deväťročného dievčatka Pipi Dlhej Pančuchy od Astrid Lingrenovej.
„Autorku Astrid Lingrenovú som si vybrala, lebo ju mám veľmi rada. Mám rada všetky jej knižky. Keď som ich čítala deťom, tak som to všetko prežívala nanovo. Kniha bola síce napísaná dávno aj napriek tomu je veľmi aktuálna. Myslím si, že by ju mali čítať aj chlapci aj dievčatá, ale chcela by som vyzdvihnúť najmä dievčatá. Postava Pipi Dlhej Pančuchy totiž vychováva sebavedomú emancipovanú mladú ženu. Pipi Dlhá Pančucha je silná, zvláda všetky problémy, mení ich na nevšedné dobrodružstvá. Je to dievča činu. Knihu odporúčam rodičom aj deťom, pretože ju považujem za výbornú výchovnú knižku.“

***

Daniel Hevier patrí v súčasnosti k najvýznamnejším slovenským autorom. Je univerzálnou tvorivou osobnosťou. Píše, veršuje, komponuje, maľuje. Čitateľom modranskej knižnice odporúča zastaviť sa pri policiach s poéziou a siahnuť po tvorbe Jozefa Mihalkoviča, konkrétne po knihe Zimoviská.
„Stojím pred policou poézie v modranskej knižnici. Takto som pred päťdesiatimi rokmi stál pred policou v prievidzskej knižnici a naslepo som siahol po knihe, ktorú som si odniesol domov. Bola to knižka Jozefa Mihalkoviča Zimoviská. Predtým som čítal iba dobrodružné romány alebo knihy o športovcoch a zrazu neviem z akého popudu som sa rozhodol siahnuť do police poézie, kde boli také čudné knihy. Vybral som si práve túto. Doslova otočila celý môj život, pretože som zistil, že tie verše, ktorým som vôbec nerozumel sú pre mňa veľmi fascinujúce, že je to pre mňa taká mágia. A naozaj, Jožko Mihalkovič bol prvý básnik, veľmi ťažký a vtedy pre mňa zložitý, ktorý ma oslovil a očaril. A teraz sa to pekne spojilo, lebo Jožko Mihalkovič žije v Modre, je z tohto regiónu aj píše básne o Modre. Som rád, že po rokoch, naozaj po päťdesiatich rokoch, sa môžem znova vrátiť k tomuto zážitku a odporučiť čitateľom modranskej knižnice, aby siahli po veršoch tohto modranského autora.
***

Veronika Kořínková a Barbora Jurinová z Dramacentra EDUdrama realizujú interaktívne zážitkové programy pre všetky vekové kategórie. Ich programy vždy zaplnia našu detskú čitáreň do posledného miesta. Tentokrát Vám dávame odporúčania na detské knižky dve, od Veroniky aj Barbory.“
Veronika Kořínková odporúča knihu  Deti z Bullerbynu„Mám pocit, že to je zážitok ozajstného detstva. Keď to čítajú dospelí, vedia, že to deti zvládnu, vidia, čo všetko je potrebné zažiť v detstve a že dobrodružstvo môže byť aj cesta do opravovne topánok. Že aj deti majú problémy a konflikty a vedia si ich vyriešiť. Že zážitky sa skrývajú aj v obyčajných každodenných udalostiach.“
Barbora Jurinová odporúča knihu Ohňostroj pre deduška„Jara Blažková má svieži a nevtieravý humor. A dokáže situácie opísať tými správnymi slovami. Pokojne aj vlastnými, vymyslenými. Pocity skryté v detskej duši slovami vymaľuje presne tak, že každý hneď vie, čo je to za pocit. A z obyčajných vecí robí zážitok plný prekvapení a fantázie. A všetko to je hravé a tvorivé. Veď sa aj vy doma skúste počastovať "nadávkami" ako Andrej-Bandrej-hrniec-deravý a Rudo-Brdo-papagáj ;)
***

Andrej Bán, známy reportér, fotograf, novinár a humanitárny pracovník, ktorý často fotografuje v krajinách postihnutých krízami, radí čitateľom knihu amerického historika Jamesa Mace Warda s názvom Jozef Tiso - Kňaz, politik, kolaborant.
„Téma prezidenta Slovenského štátu mi je veľmi blízka. Už v roku 1993 až 1995-6 som robil s režisérom Dušanom Trančíkom film Tisove tiene, po česky Tisove stíny pre Českú televíziu. Dokument o troch ľuďoch, ktorí boli priamo spojení, respektíve boli dôležití v prípade Jozefa Tisu. Po vojne bol súdený pred národným súdom za vojnové zločiny. Bol to obhajca Ernest Žabkay, žalobca Anton Rašla a potom John L. Spiegler, dôstojník americkej kontrarozviedky pochádzajúci z Bratislavy, ktorý zatkol po vojne Jozefa Tisu v kláštore v nemeckom Altöttingu. Pravdupovediac, som ako čitateľ čakal veľmi dlho na to, či niekedy niekto napíše knihu o tomto politikovi, ktorá by bola biografická. No a dočkal som sa v podobe knihy amerického historika Jamesa Warda, ktorý sa dlhé roky venoval Jozefovi Tisovi. Tému spracoval naozaj komplexne. Najmä v čase, kedy narastá podpora extrémizmu v tejto spoločnosti, je dôležité aby ľudia čítali takéto knihy.“
*** 

Peter Oszlík, herec Nitrianskeho divadla Andreja Bagara, pedagóg nitrianskeho konzervatória a tiež otec odporúča modranským deťom nie jednu, ale hneď všetky knihy Roalda Dahla. Prečo?
„... lebo milujem Dahla a myslím si, že jeho svet je čarovný práve v tom, že je akoby realistický, ale zároveň sú v ňom čarovné črty. Mám malé dieťa a už sme spolu od Dahla prečítali všetko. Čítame každý večer. Knižku Čarodejnice vie naspamäť.“
***

Bábkoherečka a tiež autorka niektorých detských programov mestskej knižnice v Modre Zuzana Polonská odporúča čitateľom siahnuť po tvorbe izraelského spisovateľa Meira Shaleva. Kniha Štyri hostiny 
patrí k jej obľúbeným. „Túto knižku odporúčam pre jej nezvyčajný poeticko - tragický príbeh. Rozprávačom je chlapec Zajde, nemanželské dieťa jednej ženy a troch mužov. Trpké osudy rôznych ľudí sa odohrávajú v 30. rokoch minulého storočia v malej dedinke v Palestíne. Shalevov štýl písania mi veľmi pripomína písačky Verony Šikulovej. Mám tú knihu veľmi rada. Je komplikovaná, ale nádherná.“
***

Spisovateľka a novinárka Monika Kompaníková odporúča pre všetky zvedavé deti knihu od Sauna Tana - Stratená vec. „V knižkách Shauna Tana nie je nič dopovedané a definitívne. Dávajú veľký priestor fantázírovaniu a domýšľaniu, je v nich málo textu ale zato mnoho rovín, silná atmosféra a v pozadí niečo znepokojujúce. Vyzerajú dospelácky, ale aj úplne malé deti si v prekrásnych ilustráciách nájdu svoje miesto.“

Foto: Lucia Mandincová
Kampaň z verejných zdrojov podporil FOND NA PODPORU UMENIA