späť na zoznam
Projekt 89-Ty

3. 11. 2019

NED

Projekt 89-Ty

Miesto:Modra

Projekt 89 - Ty je cyklom komornejších kultúrnych akcií, ktoré sú oslavou Dňa boja za slobodu a demokraciu. Podujatie pripravilo Artforum Pezinok a Kultúrne centrum Modra s cieľom priblížiť návštevníkom princípy slobody, demokracie a humanizmu ako aj pripomenúť významný kultúrno-historický moment našich regionálnych i národných dejín. 

3. 11. o 19.30 / Kino Mier Modra
Skutok sa stal – dokumentárny film (SR, 2019)
Slovenský dokumentárny film režisérky Barbory Berezňákovej podáva správu o stave našej krajiny cez životný príbeh a vzťah troch kamarátov - Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha. Film sprostredkuje návrat do blízkej minulosti Slovenska cez konkrétny príklad najväčšej spoločenskej kauzy deväťdesiatych rokov. Originálny a vizuálne sugestívny pohľad mladej autorky na našu nedávnu históriu ale aj prítomnosť, sa chce stať naliehavým impulzom pre spoločenskú reflexiu.

13. 11. o 20:00 / Kino Mier Modra
Andrej Šeban Sólo Tour 2019 – koncert
Po siedmych rokoch vyráža Andrej Šeban opäť na sólo koncertné turné a poteší fanúšikov aj v Modre. Slovenský hudobník, skladateľ, producent a majster gitarového umenia využije svoje multiinštrumentálne schopnosti a predstaví v rámci TOUR 2019 svoj nový sólo program. Návštevníci koncertu sa môžu tešiť na nevšedné úpravy najkrajších slovenských ľudoviek, známych Andrejových pesničiek a nebude chýbať ani priestor pre jemu povestnú improvizáciu. 

17. 11. o 19.30 / Kino Mier Modra
Amnestie – thriller (SR/ČR 2019)
Nový česko-slovenský film o kontroverznej Havlovej amnestii. Dramatický príbeh troch rodín sa odohráva na pozadí veľkých spoločenských zmien, rozpadu komunizmu a vytvorenia demokratického Československa. Film zachytáva svet kontrolovaný ŠtB, kde disidenti komunikujú pomocou tajných správ. Svet, v ktorom ľudia udávajú svojich rodinných príslušníkov a zároveň túžia po osobných výhodách a slobode. Fascinujúci zrod československej demokracie v novembri 1989 otvára nové možnosti pre všetkých. Platí to aj pre najkrutejšiu väznicu komunistického zriadenia v Leopoldove, kde výbuch emócií prerastie do otvorenej vzbury. Myšlienkou amnestií bolo urobiť veľký predel – jasné znamenie, že predchádzajúca justícia nepracovala dobre. Spôsobili však obrovskú nespokojnosť medzi väzňami a v Leopoldove následne po masovej hladovke vypukla vzbura, ktorá si napokon vyžiadala vojenský zákrok.

18. – 24. 11. / foyer Kina Mier Modra
Sloboda - 30 rokov Nežnej revolúcie, výstava fotografií Samuela Dzureka
Čo pre vás znamená sloboda a ako ju vnímate s odstupom času? Túto otázku položil mladý študent fotografie Samuel Gregor Dzurek ôsmim osobnostiam Novembra ´89. Počas ich odpovedí zachytával ich tváre. Vznikla tak séria portrétov, ktorá bude vystavená vo foyeri Kina Mier ako súčasť festivalu 89-Ty. Autor je študentom 4. ročníka na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. Žije a pochádza z Modry a svojou prácou sa na túto dôležitú otázku aj on sám snažil nájsť odpoveď. 

20. 11. o 19.00 / KC – Mestská knižnica
Ľuba Lesná: Tisícročná žena, diskusia s autorkou knihy
Autorka je predovšetkým známa ako investigatívna novinárka. Venovala sa veľkým kauzám, v ktorých figurovala Slovenská informačná služba. Napísala niekoľko publicistických kníh a z nich najznámejšia je Únos prezidentovho syna. Kniha Krátke dejiny tajnej služby jej priniesla česko-slovenskú Cenu E. E. Kischa za literatúru faktu (1999). Ľ. Lesná pred rokom 1989 pracovala ako divadelná kritička, po Nežnej revolúcii ako novinárka a politická komentátorka. V roku 2007 dostala Cenu za odvahu od Inštitútu pre verejné otázky za občianske postoje a žurnalistickú prácu. V tom istom roku získala cenu Slovenského syndikátu novinárov za investigatívny článok o prípade zavraždenia medičky Ľudmily Cervanovej Svedkovia prehovorili. Na diskusii budeme hovoriť nie len o jej najnovšej knihe Tisícročná žena, ktorá je výpoveďou žien od najstarších čias po súčasnosť, ktoré majú jedno spoločné – túžbu pravdivo a dôstojne prežiť svoj život ale o boji proti nepriateľskej a nespravodlivej štátnej mašinérii. 

21. 11. o 19.00 / Kino Mier Modra
Když nebyl čas na hraní – diskusia
November 1989 a jeho následné udalosti očami hudobníka a skladateľa Michaela Kocába, ktorý sa v tej dobe, významnou mierou pričinil o zmenu politického režimu v Československu. Ako predseda parlamentnej komisie pre dohľad na odsun sovietskych vojsk v ČSFR bol zodpovedný za ich odchod z nášho územia, ktoré vyše dvadsať rokov okupovali. Besedu o tom, čo všetko sa udialo a aké dôsledky to malo pre našu spoločnosť, povedie hudobník a organizátor festivalu Pohoda, Michal Kaščák. 

21. 11. o 21.00 / Bistro Kinečko Modra
Karpatské chrbáty a Michael Kocáb – koncert
Kapela Karpatské Chrbáty z Vrbového je na slovenskej alternatívnej scéne už niekoľko desiatok rokov. Okrem vlastnej tvorby, ktorú zaznamenala už na deviatich albumoch, hrávajú na svojich koncertoch aj zopár skladieb od legendárneho Pražského výběru, ktoré si s nimi občas zaspieva aj jeho frontman Michael Kocáb. A práve pri príležitosti jeho návštevy Festivalu 89-Ty budete mať jedinečnú možnosť toto vystúpenie zažiť u nás v Modre. 

25. 11. / Modranské školy
Divadlo Jána Palárika Trnava: Nemá trieda (Projekt 89)
Interaktívna inscenácia určená pre študentov stredných škôl je akousi žánrovou zmesou historického thrilleru z konca 80. rokov 20. storočia a „high school“ drámy odohrávajúcej sa v predvečer jednej z najvýznamnejších udalostí moderných dejín. Tri archetypálne charaktery rozohrávajú modelovú situáciu a vťahujú do nej ako aktérov aj divákov. Inscenácia, ktorá vznikla k 30. výročiu Nežnej revolúcie, sa odohrá priamo na stredných školách v Modre. 

27. 11. o 19.00 / Kino Mier Modra
Divadlo na tahu: Protest
Dvorné divadlo hier Václava Havla z Prahy zahrá v priestoroch modranského kina jeho menej známu hru Protest z roku 1978. Podpísať, či nepodpísať? Divadelná aktovka o zložitej otázke s ešte zložitejšou odpoveďou, o dileme, ktorá pretrváva a patrí k typickým témam dramatickej tvorby Václava Havla. Divadlo na tahu vzniklo z iniciatívy Andreja Kroba, javiskového technika Divadla na zábradlí, ktorý sa rozhodol naštudovať Žobrácku operu, novú hru svojho priateľa, zakázaného dramatika Václava Havla. So skupinou kamarátov ju tajne naskúšal a 1. 11. 1975 uviedol v sále hostinca U Čelikovských v Horních Počernicích. Nasledovali policajné represie voči autorovi, súboru aj divákom. Divadlo vyšlo z ilegality až po novembri 1989 a jeho činnosť sa stala intenzívnejšou. Súbor a jeho inscenácie prijalo pod svoju strechu Divadlo Na zábradlí, kde divadlo pokračovalo vo výlučne havlovskej dramaturgii.

Archív podujatia