späť na zoznam
PAVEL DVOŘÁK - Stopy dávnej minulosti

13. 12. 2018

ŠTV

PAVEL DVOŘÁK - Stopy dávnej minulosti

Miesto:Kultúrny dom Modra

Čas:19:00

Pozývame Všetkých milovníkov histórie na prezentáciu najnovšej knihy Pavla Dvořáka spojená s prednáškou a autogramiádou. 

...o porážke Osmanov a vyhnaní posledného Turka zo Slovenska a mnohých ďalších zaujímavých témach. Diskusia bude spojená s autogramiádou a predajom kníh autora.

Pavel Dvořák
Je slovenský historik, spisovateľ a publicista. Napísal viacero kníh a článkov v ktorých sa populárnym štýlom venuje hlavne slovenskej histórii. Narodil v rodine českého technického úradníka, ktorý sa presťahoval na Slovensko. Literárnu dráhu začal prózami. Poviedky začal publikovať v časopise Mladá tvorba, neskôr sa venoval publicistike v novinách a časopisoch. V 60. rokoch napísal seriály zo staršej slovenskej a ruskej histórie a tiež z histórie vzniku Česko-Slovenska, ktoré vznikali z aktuálnych potrieb. Spájal v nich popularizáciu vedeckého výskumu, najmä v archeológii, s reportážou a konfrontáciou súčasných i minulých postojov. Dominantnou témou sa stala história. Vytvoril však aj seriály z oblasti populárnej hudby. Patrí k najvýznamnejším autorom formujúcim žáner literatúry faktu na Slovensku. Významnou mierou sa zaslúžil o popularizáciu slovenských dejín a prezentáciu historického diania na konkrétnych ľudských osudoch a dramatických udalostiach, kontinuitu osídlenia a jednotlivých kultúr na území Slovenska od praveku do konca 13. storočia, čo vyústilo do vydania štvorzväzkových dejín. Pre jeho tvorbu je tiež charakteristické, že zložitú a dávno zabudnutú sféru najstarších dejín našej krajiny vie ľahko a pre čitateľa príťažlivo podať bez toho, že by unavoval výpočtom suchých čísel či tabuľkami štatistík.
Je zároveň aj autorom literárnych predlôh k televíznym a rozhlasovým umelecko-náučným reláciám z najstarších období histórie nášho územia a mnohých publicistických seriálov z dejín Slovenska.

miesto: Kultúrny dom Modra
organizátor: KC – Mestská knižnica

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Hlavný partner projektu.