späť na zoznam
Oslava Dňa za slobodu a demokraciu

16. 11. 2018

PIA

Oslava Dňa za slobodu a demokraciu

Miesto:Kino Mier Modra

Čas:19:00

NOVEMBER 1989 V REGIÓNE A V UMENÍ
Diskusia s Ladislavom SNOPKOM a Jánom HACAJOM
Zhovárať sa bude Michal KAŠČÁK

Hudobný hosť: Zuzana Homolová a Miloš Železňák

piatok 16. november 2018 o 19.00 h
Kino Mier Modra / vstup voľný

Podujatie 89-Ty nadväzuje na ideály a odkaz novembra 1989 a jeho cieľom je osláviť a pripomenúť Deň boja za slobodu a demokraciu. Diskutovať s Michalom Kaščákom budú Ladislav Snopko a Ján Hacaj.

Ladislav Snopko
V revolučných dňoch roku 1989 bol jedným zo zakladajúcich členov hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN), ktoré ako najdôležitejšia opozičná sila Nežnej revolúcie na Slovensku oficiálne vzniklo 19. novembra 1989. Dňa 10. decembra 1989 zorganizoval spolu s Martinom Bútorom pochod pod heslom „Ahoj, Európa“, počas ktorého prešli tisíce Bratislavčanov cez otvorenú Železnú oponu do Rakúska. Od roku 1989 až do zániku Verejnosti proti násiliu v roku 1991 pôsobil ako člen jej rozhodujúceho orgánu, Koordinačného centra. V rokoch 1990 – 1992 bol ministrom kultúry Slovenskej republiky, poslancom Slovenskej národnej rady a hlavným koordinátorom kultúry, vzdelávania, športu a turistiky krajín Stredoeurópskej iniciatívy. Bol tiež zakladateľom fondu kultúry Pro Slovakia, časopisu Profil súčasného výtvarného umenia a poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja.

Ján Hacaj
Bývalý československý politik. V rokoch 1990-1992 sa ako poslanec Federálneho zhromaždenia aktívne podieľa na príprave a prijímaní reštitučných zákonov, ktoré umožňujú aj vracanie vinohradov pôvodným vlastníkom. Od roku 1993 ako súkromný podnikateľ poskytuje odborné poradenstvo pri zavádzaní moderných vinárskych technológií na Slovensku a v Čechách. Popri tom v roku 1994 rozbieha spolu s otcom Vladimírom Hacajom st. a tetou Paulínou Hacajovou rodinnú firmu na výrobu vína a sektov z hrozna dopestovaného vo vlastných vinohradoch. V roku 1995 stojí pri zakladaní Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov a stáva sa jeho prvým predsedom.    

Zuzana Homolová 
Interpretácii ľudových balád sa venuje desiatky rokov a stala sa synonymom tohto žánru na Slovensku. V osemdesiatych rokov sa začala jej užšia spolupráca s bratislavským združením pesničkárov Slnovrat. 
V rokoch 1989 až 1995 vydala tri albumy v spolupráci s významnými hudobníkmi českej folkovej, rockovej a džezovej scény (Vladimír Merta, Jan Hrubý, Alan Vitouš, Vlasta Redl, Jiří Stivín )  Výraznú zmenu v jej hudobnom smerovaní, namierenom až na územia súčasnej world-music, znamenalo stretnutie s huslistom Samom Smetanom. Ako tandem vystupovali už od konca deväťdesiatych rokov a dvojica Homolová-Smetana, rozšírená o ďalších hudobníkov nahrala aj album Tvojej duši zahynúť nedám, ktorý získal ocenenie Aurel 2005. Od roku 2006 vystupujú spolu s gitaristom Milošom Železňákom ako skupina, nazvaná Trojka Zuzany Homolovej. Ich album Ňet vekšeho rozkošu bol nominovaný na cenu Radio Heard Awards 2013.

organizátor: ARTFORUM Pezinok, Kultúrne centrum Modra
podujatie podporil BRATISLAVSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ


vstup voľný