späť na zoznam
Noc literatúry 2018

16. 5. 2018

STR

Noc literatúry 2018

Miesto:Štúrova ul., Modra

Čas:18.30 - 22.00

Séria večerných čítaní z kníh európskych autorov sa bude opäť konať aj v Modre a to na piatich miestach v okolí Štúrovej ulice. Ukážky z kníh súčasných európskych autorov prečítajú piati zaujímaví hostia v stredu 16. mája 2018.  

Priaznivci kvalitnej literatúry sú pozvaní na miesta, kde sa s knižkami bežne nestretávajú. Noc literatúry otvoríme o 18.30 v starom vinohradníckom dvore (Štúrova ulica 12), v ktorom sídli Vinárstvo FIALA. Potom sa poslucháči rozídu na jednotlivé miesta. Ich poradie si vyberajú sami. Počas večera pozvané osobnosti svoje čítanie päťkrát zopakujú, aby mali všetci návštevníci možnosť vypočuť si úryvok z každého predstaveného diela. Noc literatúry je celoslovenským podujatím, číta sa v jeden večer v sedemnástich slovenských mestách. V Modre sa poslucháči môžu zapojiť do súťaže o knihy, ktoré venuje kníhkupectvo ARTFORUM Pezinok a modranské vína.

Vstup na čítania Noci literatúry je zdarma. 

Noc literatúry pripravuje České centrum v spolupráci so združením zahraničných kultúrnych inštitútov siete EUNIC (European Union National Institutes for Culture), kultúrnymi oddeleniami veľvyslanectiev a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.  Noc literatúry sa koná zároveň aj v iných európskych mestách ako Praha, Viedeň, Budapešť, Lisabon atď.

PROGRAM
18:30 h   Otvorenie, Vinárstvo FIALA, Štúrova 12
19:00 h   Čítania na všetkých miestach naraz, opakujú sa v 30 min. intervaloch
21:30 h   Žrebovanie cien, pohár vína, Vinárstvo FIALA

HOSTIA / KNIHY / MIESTA

A / číta: Andrea Bučková  
kniha: Ondrej Štefánik - Som Paula, Tatran 2016
Román zo súčasnosti Som Paula popisuje rozklad nášho sveta, jeho prirodzených a životne dôležitých štruktúr, sebazáchovných mechanizmov, vzťahov a identifikácií. Je to aj rodinná dráma, neviditeľnými vláknami poprepájaná s celou spoločnosťou a samotným človekom.
miesto: Vinárstvo FIALA, Štúrova 12/32
Stará modranská vinárska rodina FIALOVCOV nás pozýva do citlivo zrekonštruovaného vinohradníckeho domu zo 17. storočia. Okrem lahodných mokov v historickej pivnici, dom ukrýva ešte jeden poklad – židovské rituálne kúpele mikve, ktoré sú pripomienkou multikultúrnej minulosti Modry. Noc literatúry tu slávnostne otvoríme aj uzavrieme, a to nie len pohárom vína, ale aj hudbou a spevom Andrei Bučkovej.    

B/ číta: Ján Sklenár
kniha: Jean Michel Guenassioa - Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých dievčat, Premedie 2018
Zábavný a láskavý príbeh jednej milo nekonformnej rodiny s hlavným hrdinom Paulom, ktorý je všetko iné len nie typický tínedžer. Napriek svojmu dievčenskému vystupovaniu miluje výlučne ženy. Náhoda spojená s jeho narodením ho privedie k osudu jedného z najslávnejších nejednoznačných androgýnov – Davida Bowieho.
miesto: Galéria Willi Bay, Štúrova 57
 
Poznáte ten kuriózny výklad na námestí so starožitnými detskými hračkami? Presne ten, z ktorého často znie dobrá bluesová muzika. Ak ste sa ešte nikdy neodvážili vstúpiť, teraz máte skvelú príležitosť. Prijmite naše pozvanie do magického sveta jedinečnej galérie diel architekta a maliara krajiniek a zátiší Williho Baya, ktorý časť života prežil aj v Modre.

C / číta: Ľubomír Bukový
kniha: Serhij Žadan: Hymna demokratickej mládeže, Brak 2018
Zbierka poviedok prináša absurdný, vtipný, no zároveň drsný obraz súčasnej postsovietskej Ukrajiny. Stretávame sa s plejádou bizarných postáv, profesií (pašeráci vnútorných orgánov) a inštitúcií (súkromné krematórium) v kulisách autorovho rodného, odľudšteného, industriálneho Charkova. Serhij Žadan bude hosťom festivalu BRaK, kde vystúpi aj so svojou 8-člennou skupinou Sobaki.
miesto: Jedáleň U zlatého jeleňa, Štúrova 77
V legendárnej „táckarni“ U zlatého jeleňa, sa akoby zastavil čas... nostalgia, spomienka na mliečne bary z obdobia socializmu a červená alebo zelená malinovka v skle podľa výberu. Aj tu budeme čítať súčasnú európsku literatúru.

D / číta: Monika Kompaníková
kniha: Antoni F. Ossendowski: Krajinou ľudí, zvierat a bohov, F.R. & G., Ivanka pri Dunaji 2018
Denník autentických zážitkov z čias občianskej vojny v Rusku. Cestou cez tajgu, hory a púšte sa Ossendowski dostal na miesta, kam ešte nikdy nevstúpila noha bieleho človeka. Kniha bola preložená do sedemnástich jazykov. Autor bol vášnivý cestovateľ a reportér, žil v rokoch 1876 až 1945.
miesto: Pamätná izba Ľudovíta Štúra, Štúrova 86
Pamätná izba Ľudovíta Štúra je autentickým miestom, kde Ľudovít Štúr strávil posledné tri týždne po svojom osudnom zranení a kde napokon zomrel. Otvorená bola z iniciatívy modranských vzdelancov pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia v r. 1956. Miestnosť pripomína Štúrove posledné roky v Modre, jeho rodinu, profesionálne i osobné záujmy, ktorým sa tu venoval. Obnovená bola v roku 2015. 

E / číta: číta: Ľubomíra Miháliková
kniha: Hendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena, XYZ, 2017
Humoristický román holandského autora, ktorý sa ukrýva pod pseudonymom zhodným s menom hlavnej postavy svojej knihy. Tou je vyše 83ročný starček žijúci v domove dôchodcov, ktorý nemá rád starých ľudí a nechce čakať na smrť popri pestovaní muškátov a pití slabého čaju…
Miesto: Moodra galéria, Štúrova 68
Sympatický miestny grafický dizajnér Peter Bližnák sa nasťahoval do priestoru bývalej banky a rozhodol sa investovať (aj) do umenia. Na našu veľkú radosť tu otvoril malú súkromnú galériu Moodra galéria, ktorá Vám vždy zlepší náladu dobrou výstavou.

Podujatie z verejných zdrojov podporil FOND NA PODPORU UMENIA.