Modranské vinobranie

Modranské vinobranie

MODRANSKÉ VINOBRANIE / 15. - 17. september 2017 

Vinobranie je oslavou práce miestnych vinárov a vinohradníkov . Tradičné oberačkové slávnosti sa v Modre začnú v piatok 15. septembra a potrvajú do nedele 17. septembra.

Modranské vinobranie je výnimočné tým, že zachováva a na podujatí predstavuje aj prvky oberačkových slávností z prvej polovice 20. storočia. Uvidíte tradičný alegorický sprievod alebo ukážky prešovania na historických lisoch. Ochutnávky vín a miestne gurmánske špeciality spolu s regionálnou muzikou, vystúpeniami ochotníkov a bohatým sprievodným programom, vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru. Našim cieľom je vytvoriť inovatívne a kvalitné podujatie. Záleží nám na tom, aby sa návštevníci Vinobrania cítili na podujatí dobre, aby mali hodnotné zážitky a zároveň kvalitné služby. V centre pozornosti bude aj tento rok modranské vinohradníctvo, víno, vínne pivnice, produkty z hrozna a všetko čo s procesom pestovania a spracovania hrozna súvisí.

Vinohradnícky dvor
Nádvorie historickej radnice v centre Modry sa opäť premení na vinohradnícky dvor pripomínajúci mestskú viechu s typickým domácim pohostením. Tu Vinobranie opäť otvoríme, a to v piatok o 17.00 hod. Súčasťou nádvoria je historická mestská pivnica, ktorá bude hostiť verejnú ochutnávku vín zo súťaže Víno Modranského vinobrania počas všetkých troch dní podujatia. Pozývame Vás na ukážky lisovania hrozna s odborným výkladom a ochutnávku čerstvých muštov. Atmosféru dvora dotvoria vystúpenia miestnych ochotníkov a regionálna ľudová hudba, ktorá zahrá do spevu i do tanca. V interiéri radnice si budete môcť pozrieť dve samostatné výstavy, ktoré pripravuje SNM-Múzeum Ľ. Štúra. Nádherné čiernobiele fotografie Pavla Porubana vytvoria výstavu Modranský chotár, ktorá zachytáva celoročné práce vo vinohrade. Druhý výstavný projekt predstaví figurálnu plastiku dvoch keramikárskych majstrov – Jozefa Franka a Mariána Lišku. 

Posledná lajtra
Najkrajším vizuálnym zážitkom vinobrania je štylizovaný alegorický sprievod s názvom Posledná lajtra, ktorý sa bude konať v sobotu o 15.00 hod. Tento symbol obradného ukončenia slávností oberačiek tvorí viac ako 120 ľudí a množstvo hudobníkov. Zapájajú sa do neho miestne vinohradnícke spolky, občianske združenia, školy i škôlky, amatérske umelecké súbory, dobrovoľníci z Modry a okolia. Je to silný emocionálny zážitok vidieť silu komunity v jednom sprievode. Modrania sú na tento zážitok právom hrdí. Posledná lajtra demonštruje charakteristické prvky vinohradníctva a celý rok a práce vo vinohrade. Toto by si návštevníci určite nemali nechať ujsť.

Muzika
Vyvrcholením oberačkových slávností bola vždy aj muzika. Popri dobrom víne si budete môcť vychutnať koncerty na hlavnom pódiu na námestí a komornejšie večerné koncerty na menšej scéne, ktorú vytvoríme v Komunitnej záhrade (Štúrova 59). Na veselú muziku vás pozvú aj majitelia niektorých dvorov a pivníc, ktoré otvoria svoje priestory.

Rodiny s deťmi
Okrem kolotočov, ktoré nájdete na Dukelskej ulici, pripravujeme pre rodiny s deťmi Tvorivý park. Jeho jadro bude tvoriť fantastický labyrint či ihrisko zo slamy, ktoré pre Modranské vinobranie navrhnú architekti zo združenia ArTUR a materiál na jeho stavbu nám opäť zapožičia Vinohradnícke a poľnohospodárske družstvo Modra – Sodoma víno. Detský program, divadielka, tanec i vystúpenia miestnych detí nájdete počas dňa na menšom pódiu v príjemnou prostredí Komunitnej záhrady (Štúrova 59.).

www.modranskevinobranie.sk